O szkole

Warunkiem przyjęcia do Szkoły Branżowej I Stopnia jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Wymagane jest posiadanie co najmniej jednego z niżej wymienionych orzeczeń, z uwagi na:

• niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim,
  • niepełnosprawności sprzężone,
  • niepełnosprawność ruchową, w tym afazję,
  • autyzm, w tym zespół Aspergera.

Kształcenie w szkole może trwać do ukończenia 24 roku życia.

Nauczane zawody:

• cukiernik,
  • fryzjer,
  • kucharz,
  • krawiec,
  • stolarz,
  • monter sieci i instalacji sanitarnych,
  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
  • asystent fryzjera,
  • pracownik pomocniczy obsługi hotelowej,
  • pracownik pomocniczy krawca,
  • pracownik pomocniczy stolarza.

Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie szkoły w pracowniach zawodowych, oraz poza szkołą: w zakładach pracy, hotelach, w Centrum Kształcenia Praktycznego.

Uczniowie szkoły i absolwenci mogą przystąpić do egzaminu zawodowego i uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Egzaminy zawodowe odbywają się w ośrodkach egzaminacyjnych. Szkoła ma status ośrodka egzaminacyjnego w zawodach: kucharz, cukiernik, krawiec.

Szkoła umożliwia uczniom wszechstronny rozwój.  Organizowane są różnorodne formy zajęć pozalekcyjnych, w tym:

• koła zainteresowań: Koło Turystyczno-Krajoznawcze im. Tony’ego Halika, Młody Obywatel, Szkolne Koło Caritas, Klub Wolontariusza, Koło Komputerowe, Teatrzyk Profilaktyczny, Koło Dziennikarskie, Koło Kucharsko-Cukiernicze,
  • zajęcia sportowe: tenis stołowy, piłka nożna, pływanie, Sekcja Olimpiad Specjalnych „Żwirki”,
  • wycieczki rekreacyjne, krajoznawczo-turystyczne i rehabilitacyjne,
  • wyjścia do kina, teatru, na występy i koncerty,
  • warsztaty artystyczne.

W Kujawsko – Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym  funkcjonuje internat. W pierwszej kolejności przyjmowani są uczniowie  spoza Torunia, a w przypadku wolnych miejsc, uczniowie wyrażający taką wolę.